Тендерна мафія

Написано . в . Опубликовано в Новости

Майже всі херсонські школи та дитячі садки не зможуть прийняти учнів з 1 вересня. Все через компанії “Базисторг”, “Дом Юг Сервіс”, що займаються організацією харчування дітей та постачають продукти до закладів, та чиновників міськради, які входять до так званої “тендерної мафії”.

Обидві фірми досі не отримали дозволів від Держпродспоживслужби, як того вимагає законодавство. А “тендерна мафія” вперто не хоче забрати свою компанії від бюджетного “корита”. Хто ставить під загрозу роботу освітніх закладів та інші подробиці, далі в нашій публікації.

Продовження скандалу з “гнилим меню”

Для початку варто нагадати з чого розпочався скандал навколо харчування у школах в червні цього року. Журналісти телеканалу “1+1” та фахівці Держпродспоживслужби провели перевірки в кількох школах, де організацією харчування дітей займається компанія “Базисторг”. Там вони виявили неякісні продукти харчування, які постачалися по завищеним цінам від “Дом Юг Сервіс”, антисанітарію в харчоблоках та інші порушення. Зокрема, відсутність експлуатаційних дозволів від Держпродспоживслужби в обох згаданих компаніях.

Цікаво, що перевірка проходила у травні. Тоді ж Держпродспоживслужба кількома листами про порушення повідомила управління освіти Херсонської міськради та міського голову Ігоря Колихаєва. Але можновладці закрили на все очі і дали спокійно допрацювати компаніям на шкільних кухнях. Реакція від влади Херсона була почута після виходу сюжету журналістів “ТСН”, який прогримів на всю Україну, а скандал дійшов навіть до дружини Президента України Олени Зеленської, яка взяла ситуацію під свій контроль та заявила про боротьбу з “тендерною мафією”.

на фото: Сергій Циганок

Але реакція обурила херсонців ще більше, ніж сам сюжет всеукраїнського телеканалу. Чиновницький десант на чолі з заступником міського голови Сергієм Циганком та начальницею управління освіти міськради Наталією Журженко назвали відео провокативним та неправдивим повністю. Знайшли посадовці й “винних” — журналістів, Держпродспоживслужбу та Олену Зеленську. Начебто “на замовлення останньої” й була зроблена провокація. Причому це була офіційна позиція Херсонської міськради, адже саме такі тези містилися у публікації на офіційному сайті міста. А компанія “Базисторг”, на думку чиновників, взагалі покращила якість харчування дітей, та немає підстав для розірвання договорів. Тобто, замість адекватної реакція, представники влади Циганок та Журженко почали активно вигороджувати та захищати скандально відомі фірми-постачальники. Чому так? Про це далі.

Тендерна мафія” в чиновницьких кабінетах

Компанія “Базисторг” у 2021 році отримала договорів на постачання продуктів та організацію харчування на загальну суму більше 86 мільйонів гривень. Минулі роки вона була підставною фірмою для участі в подібних тендерах, які розігрували на користь іншого постачальника — ТОВ “Сервіс Гранд”, яка належить де-факто депутатці Ірині Ценкер.

на фото: представники “Базисторгу”

Чому ситуація на “ринку” управління освіти кардинально змінилася розповідає наш співрозмовник у міській раді. Так звана “тендерна мафія” вирішила викинути зі схем саме Ірину Ценкер. Тому тендери цього року були розіграні в основному на користь “Базисторга” — компанії, що отримала “покровителів” в особі директора Департаменту фінансів та депутата Романа Підперигори, заступника міського голови Сергія Циганка, депутата Андрія Дмитрієва та колишнього начальника управління освіти Юрія Ніконова. І знаючи ці прізвища, вже не стає дивно, чому чиновники стали на захист “Базисторгу” перед журналістами, Держпродспоживслужби та “Першою леді України”.

Для прикладу, юрист компанії “Базисторг” Віктор Вуйко є помічником депутата Андрія Дмитрієва — голови “бюджетної” комісії міськради. Його херсонці могли бачити в сюжетах “ТСН” та місцевих телеканалів.

на фото: Ігор Колихаєв та Андрій Дмитрієв

Але ключовою фігурою “тендерної мафії” є саме Юрій Ніконов — колишній начальник управління освіти Херсонської міськради. І якщо ви вважаєте, що він пішов на пенсію, то помиляєтесь! Він й надалі займає свій кабінет!

Щоправда, яка в нього посада, достеменно не зрозуміло. Раніше Колихаєв обіцяв призначити Ніконова своїм радником, але в цьому списку одіозного чиновника немає.

Але попри незрозумілий статус, Юрій Ніконов залишається першою особою в управлінні освіти і без його схвалення та слова не проводиться жодна закупівля в школах чи дитячих садках. Простими словами, чиновник “на пенсії” досі є керівником управління освіти, сидить на фінансових потоках, як і раніше, а Наталія Журженко — є начальницею номінальною. Як кажуть для “дотримання формальностей”.

на фото: Юрій Ніконов

А до чого ж тут ТОВ “Дом Юг Сервіс”? Ці компанія у 2021 році також стала успішною в закладах Херсонської міськради. “Дом Юг Сервіс” отримав договорів на 43,5 млн гривень, при тому що минулі роки були менш продуктивними в плані вигравання тендерів — 6 мільйонів гривень у 2020 та 1,5 млн грн у 2019 році. І це при тому, що компанія не мала, як і “Базисторг”, дозвільних документів від Держпродспоживслужби. Але це не завадило постачати продукти в заклади та до шкіл, де працює “Базисторг”. А причина успіху проста — донька Юрія Ніконова на посаді заступника директора. За інформацією джерела, екс-депутат Суворовської райради Олег Баркаренко, який є власником “Дом Юг Сервіс” є людиною “номінальною” в компанії.

Школи лишаться без харчування?

Відкриття шкіл та дитсадків у новому навчальному році під загрозою. І це не через коронавірус, а через банальну відсутність документів у “Базисторг” та “Дом Юг Сервіс”. Вони досі не отримали необхідні сертифікати та експлуатаційні дозволи. Це підтвердили вже у Держпродспоживслужбі. “Базисторг” взагалі уникає всілякої зустрічі з інспекторами. Ситуацію погіршує і відсутність необхідного транспорту для доставки продуктів по школам у компанії. Власної техніки “Базисторг” не має, а лише орендує два мікроавтобуси, яких явно не вистачає для нормальної роботи харчоблоків у херсонських школах. А чиновники знову мовчать…

Наразі ж харчоблоки в проблемних школах ремонтують. Але й тут “свої люди”, наближені до депутата Андрія Дмитрієва, отримали підряди. Тобто, “тендерна мафія” продовжує діяти. І навіть якщо харчоблоки відремонтують, то працювати на них буде нікому.

Обратная ссылка с вашего сайта

Оставьте комментарий

152