Коли підвищать пенсії захисникам України

Написано . в . Опубликовано в Новости

Віктор Васильєв, капітан 1 рангу запасу ВМС України

За період з 1 грудня 2015 року по 15 лютого на сайті nk-online.tv  було розміщено 12 матеріалів, які висвітлювали проблеми пенсійного забезпечення військовослужбовців та підвищення соціального рівня ветеранів Збройних сил України (ЗСУ). Ці матеріали переглянуло більше 34 тисяч відвідувачів сайту.

Така увага читачів до них свідчить про те, що ця проблема недостатньо висвітлена у загальнодержавних ЗМІ. Спробуємо узагальнити ці публікації та ще раз довести до читачів цю ситуацію.
З 1 січня поточного року за дорученням Президента України П.Порошенка Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016р. були значно підвищені розміри грошового утримання військовослужбовців ЗСУ.
Так, розмір грошового утримання солдата (рядовий) зросло з 2341 до 7000 грн., командира відділення (сержант) – з 2837 до 8000 грн. Командир взводу (старший лейтенант) почав отримувати 9500 грн. (було 3801), роти (капітан) 11000 грн. (було 5096), бригади (полковник) 16000 грн. (було 6501).
За участь безпосередньо у бойових діях в зоні АТО передбачається виплата усім військовослужбовцям додаткових сум в межах від 1200 до 4200 грн. Відповідно до Наказу МО України (№260 від 11.06.2008р. «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам») грошове забезпечення військовослужбовців складається (п.1.2. вищенаведеної Інструкції) з: «посадового окладу, окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення, розміри яких установлюються відповідно до чинного законодавства».
Але основними складовими є посадові оклади, оклади за військове звання, надбавки за вислугу років, за особливі умови служби, таємність тощо.
Згідно розділу 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№2262-XII від 9.04.1992) базою для обчислення пенсії визначається: «розмір грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством».
Частиною 13 цієї статті передбачено, що «У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку». Це доповнення увійшло в силу з 1 січня 2016 року, а сам Закон був прийнятий 2.07.2015 (№ 580-VIII) зі змінами, внесеними згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015р.
На Сході країни другий рік точиться запекле воєнне протистояння. Вперше за роки незалежності можновладці дійшли висновку про необхідність для держави мати сучасні, боєздатні Збройні Сили. Для цього терміново почали виділяти значні кошти для відновлення бойової техніки, озброєння, розгортання нових з’єднань та частин. Але системно до вирішення проблем «людського фактору» підійшли лише через два роки після повалення режиму Януковича. Тому і з’явилася протягом минулого року низка змін у діючому законодавстві щодо встановлення норм соціального захисту учасників АТО та всіх військовослужбовців Збройних Сил, інших силових структур держави.
І ось, дивлячись на таке всебічне законодавче обґрунтування питань забезпечення соціальних гарантій військовослужбовців, пенсіонери всіх силових структур країни, а їх біля 600 тисяч осіб, сподівались, що разом із діючими військовослужбовцями, влада збільшить і їхні, далеко не нардепівські пенсії.Особливістю пенсійного забезпечення усіх «силовиків» є те, що їм щорічні підвищення пенсій у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму, мінімальної пенсії не проводяться. Останнє підвищення було у 2011 році, коли тільки-но обраний президентом Янукович вирішив трохи осучаснити (на той момент) пенсії колишнім військовим, які переглядались останній раз у 2008 році. А тільки офіційний рівень інфляції за ці роки склав 116,79%(!). Але ці косметичні дії не привели до встановлення відповідності між обумовленими Законами порядком обчислення та виплати грошового утримання та пенсій військовослужбовцям.
Кожний уряд (Януковича, Тимошенко, Єханурова, Азарова, і інших прем’єрів) для діючих військових вводив різні надбавки (за службу на підводних човнах, надводних кораблях, льотно-підйомному складу авіації), які не впливали на розміри грошового утримання при обчисленні пенсій.
Не став виключенням у цьому переліку і уряд Яценюка. Допустивши «прокол» щодо нової Національної поліції у вигляді постанови Кабміну від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в якій були вказані розміри посадових окладів по основним посадам та окладів за спеціальні звання в розмірі від рядового поліції у 400 грн. до полковника поліції в 2400 грн., щодо Збройних Сил такого «ляпу» вже не допустив.
Постанова про підвищення грошового утримання для ЗСУ розглядалася на Кабміні 20 січня. Але у відкритому доступі так і не з’явилася. Тільки шляхом опитування діючих військовослужбовців з’ясувалося, що посадові оклади та оклади за військові звання залишились без змін, а загальний розмір отриманих коштів був збільшений за рахунок премій та надбавок. Тобто, замість 100% премії тепер нараховують, наприклад, 500% або 700%.
Та це сьогодні. А якщо коштів раптово не вистачить в бюджеті – то їх не будуть платити… І все! Ніяких передбачених Законами дій Кабмін не зробив. І висновок юристів МОУ, який вони оприлюднили на сайті МОУ 8 лютого під час першої онлайн прес-конференції в інтернеті такий: «Тому видання Міністром оборони України наказів стосовно зміни складових розмірів грошового забезпечення та премій військовослужбовців не є підставою для повідомлення Пенсійному фонду України та проведення перерахунку пенсій».
Щодо перерахунку пенсій колишнім міліціонерам, то відповідь Херсонського обласного УВС, яку отримали пенсіонери, така: «Ми не отримували команди відправляти до Пенсійного фонду повідомлення щодо перерахунку раніше призначених пенсій».
Питання щодо перерахунку пенсій пенсіонерам-«силовикам» схоже залишилось поза увагою усіх центральних засобів масової інформації. З подачі керівників Міністерства оборони (МОУ) та Міністерства внутрішніх справ (МВСУ) та під наглядом Міністерства інформаційної політики робиться вигляд, що проблеми не існує зовсім. «Законослухняні відставники на майдан не підуть і шини на ньому палити не будуть», – мабуть так думають всі міністри разом з прем’єром.
Все це робиться задля того, щоб залучити до лав Збройних Сил як найбільше військовослужбовців за контрактом, з якими вже за допомогою гривні вирішувати питання зміцнення військової дисципліни та боротьби зі злочинністю серед військовослужбовців. Також передбачені значні виплати за безпосередню участь у АТО.
Але вирішуючи сьогоденні проблеми укомплектування армії, керівництво держави ставить хрест на її майбутньому. Без чіткої системи пенсійного забезпечення «силовиків» у відповідності до вимог діючого законодавства, вести розмови про підвищення боєздатності Збройних Сил у перспективі неможливо. Рано чи пізно всі діючі сьогодні військовослужбовці стануть пенсіонерами. І тоді вони зрозуміють, що їх патріотичний порив по захисту Батьківщини використали політики в своїх інтересах.
На офіційному сайті Президента України в розділі «Електронні петиції громадян» розміщена Петиція №22/021043-еп. Подана 15.02.2016. «Про законний перерахунок пенсій військовим пенсіонерам у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців» Дата початку збору підписів: 15.02.2016, адреса:https://petition.president.gov.ua/petition/21043. За три місяці під нею повинно бути зібрано 25000 підписів. Може тоді гарант Конституції та Верховний Головнокомандувач Збройними Силами зверне увагу на те, що і військові пенсіонери теж люди, про яких держава повинна турбуватися…
Закликаю всіх, хто бажає підтримати ветеранів Збройних Сил і МВС, поставити свої електронні підписи під цим зверненням. Тільки спільними діями ми зможемо відстояти свої попранні права.

http://nk-online.tv/koli-pidvishhat-pensiyi-zahisnikam-ukrayini/

Обратная ссылка с вашего сайта

Комментариев (1)

  • Володимир

    |

    Прохання: зверніться до своїх знайомих, колег, родичів з проханням підтримати нас, а саме, підтримати електронні петиції на офіційному сайті президента. Складається враження, що питання справедливого, законного перерахунку пенсій цікавить усього лише до півтисячі військових пенсіонерів. Навіщо керівництву ПКМУ, МО, НГУ прийматись через 500 чол. Решті 450 тис військовим пенсіонерів усе влаштовує.

    Повторить

Оставьте комментарий

142