Гіперболоїд інженера Шухова на Дніпрі.

Написано . в . Опубликовано в История

За  20 кілометрів від Херсона стоять унікальні металеві ажурні споруди — два Станіслав-Аджигольських маяки. Їх автор — винахідник Володимир Шухов — вперше у світі побудував маяки легкої конструкції.

73-метрова задня і 32-метрова передня вежі понад століття міцно стоять на штучних кам’яних островах посеред лиману. Тисячі заклепок міцно тримають сталеві балки. Конструкція металевого гіперболоїда, що придумав Шухов, виявилася невразливою і в умовах війни.

mayak2Під час другої світової фашистські «мессершмідти» зробили декілька атак, але завдали вежі лише незначні ушкодження. Маяки — не тільки пам’ятник архітектури. З 1911-го року вони вказують судам шлях по Херсонському морському каналу. Працювали на ацетиленовому гасі та від дизель-генераторів, але підприємство Держгідрографія модернізувало їх. І зараз світлодіодні ліхтарі живлять сонячні батареї. Тому маяки можуть працювати ще 100 років і ніякий GPS-навігатор їх не замінить.

До маяка села Рибальче понад півтора кілометра водою. Працівники стоять на вахті удвох по тижню. Побутові умови — спартанські. Є телевізор, електрична плитка і холодильник, які живляться від сонячних батарей. Опалення — пічне. Але немає гарячої води і душу. І лише недавно тут пробурили власні свердловини. Але чоловікам робота подобається.

73-метровий задній Аджигольський маяк — найвищий в Україні і 16-й за висотою у світі. Нащадки інженера Володимира Шухова створили фонд його імені і планують занести маяк та інші його творіння в список об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Обратная ссылка с вашего сайта

Оставьте комментарий

154