Національний природний парк «Джарилгацький»

Написано Adm в . Опубликовано в Экология

Другого лютого світовий загал відзначив Всесвітній день водно-болотних угідь, запроваджений 1971 року. Саме цього дня була прийнята Конвенція про водно-болотні угіддя, головною метою якої є збереження і раціональне їх використання.

Це стосується територій, що мають міжнародне значення як середовище існування водоплавних птахів.

Національний природний парк «Джарилгацький» розташований у Північному Причорномор’ї у межах Скадовського району Херсонської області й акваторії Джарилгацької затоки, входить до водно-болотного угіддя міжнародного значення «Каркінітська та Джарилгацька затоки».

Острів Джарилгач отримав природоохоронний статус ще у 1923 році. В 30-х роках більша частина території Джарилгацького відділення була  виключена  зі складу Чорноморського заповідника й передана колгоспам Скадовського району для випасу домашньої худоби. У 1951 році заповідна частина теж була передана колективним господарствам і значне антропогенне навантаження на острів  Джарилгач  перетворило його фактично на пустелю. Острів втратив господарче значення. В семи десятих роках тут почалися роботи з перетворення природи: розорювання пісків, формування насаджень дерев  та чагарників. Починаючи з 1973 року — по акліматизації мисливських тварин. В 1974 році на острові було створено Джарилгацький ботанічний заказник республіканського значення для охорони рідкісного виду золотобородника цикадового, здатного закріпляти сипучі піски.

dzharylgach1

З 1 лютого 1997 року  по 31 січня 1998 року на території Скадовського району діяв проект «Збереження біорізноманіття Джарилгача: обґрунтування створення та екологічний менеджмент регіонального ландшафтного парку». В ході виконання  проекту було надано опис природних умов та характеристику Джарилгацького природного комплексу.

Саме завдяки цьому проекту та ініціативі тодішнього президента Українського товариства  охорони птахів Тетяни Ардамацької,  представників очільників влади та населення Скадовського району створення НПП «Джарилгацький» стало можливим.

Оскільки територія Національного природного парку «Джарилгацький» розташована на перетині міграційних шляхів багатьох видів фауни, через його територію проходять основні світові маршрути міграції птахів, а деякі місця гніздування, що межують з парком,  мають міжнародне значення. Понад 200 видів перелітних птахів охороняються відповідно до міжнародних зобов’язань. Територія підтримує життєдіяльність 248 видів птахів, переважно високого природоохоронного статусу (69 видів занесено до Червоної книги України), біля 500 видів судинних рослин, з яких більше 50 видів ендеміки, 30 видів ссавців, 3 види морських ссавців, чисельних комах та морських безхребетних. В акваторії парку мешкає біля 50 % видового складу риб Чорного моря.

Із метою охорони та відтворення водних ресурсів, екологічного оздоровлення природних територій та акваторій адміністрацією, службою державної охорони, відділом наукової, еколого-освітньої роботи та рекреаційного благоустрою Національного природного парку  «Джарилгацький»  здійснюються інспекторські рейди за дотриманням режиму охорони природо-заповідного фонду щодо охорони біологічного різноманіття, попередження незаконної риболовлі та інших порушень.

Щоб привернути увагу громадськості до важливості збереження водно-болотних угідь, оцінити їх важливі екологічні функції у 2013 році та в перші зимові місяці 2014 року працівниками  Парку було проведено ряд заходів до Дня водно-болотних угідь, відкриті лекції,  презентації серед студентської та учнівської  молодів у Херсонському державному університеті та школах Скадовського району. Організовано випуск інформаційного бюлетеня, фотовиставки. Налагоджено співпрацю зі Скадовськими  районними організаціями «Всеукраїнська екологічна ліга», «Жіночий центр. Відродження нації». Систематично проводиться роз’яснювальна робота серед населення району.

НПП «Джарилгацький» за підтримки державних та недержавних відомств та організацій, громадськості району докладає зусиль для збереження  для нащадків цілющих властивостей Джарилгацької затоки та екології  рідного краю, відтворення  надзвичайно цінних для природи та сільського господарства водно-болотних  угідь Скадовського району.

Підготувала Руслана Мітюхіна

Обратная ссылка с вашего сайта

Оставьте комментарий

153